Home / New Inventory / New / 2026 / Ford / Expedition / Active / 1FMJU1H80TEA07400
star_border star
New 2026 Ford Expedition Active
VIN: 1FMJU1H80TEA07400
Stock #: EA07400LF
Vehicle Details
Trans.:10-Speed Automatic
Drivetrain:Rear Wheel Drive
Engine: EcoBoost 3.5L V6 GTDi DOHC 24V Twin Turbocharged
Fuel Type:Gasoline
Ext. Color:Gray Metallic
Int. Color:Ultra Dark Space Gray
MSRP
Document Fee
Dealer Discount
Killeen Ford Price
people recently viewed this vehicle*
Ford Expedition Active EcoBoost® 3.5L V6 GTDi DOHC 24V Twin Turbocharged RWD 10-Speed Automatic Dark Matter Gray Metallic
Incentives
Special Program
2026 Hispanic Chamber of Commerce Exclusive Cash Reward
Special Program
2026 Military Recognition Exclusive Cash Reward
Houston Rodeo Volunteers Offer
2026 First Responder Recognition Exclusive Cash Reward
Ford Credit Promo Rate APR Financing
7.29% APR / 60 mos
Standard Features
  • Navigation System
  • Equipment Group 202A Touring Package
  • Ford Connectivity Package (1-Year Included)
  • 6 Speakers
  • AM/FM radio: SiriusXM with 360L
  • Radio data system
  • Radio: AM/FM Stereo with MP3 Capable
  • SiriusXM with 360L
  • Air Conditioning
  • Automatic temperature control
  • Front dual zone A/C
  • Rear air conditioning
  • Rear window defroster
  • Memory Driver Seat
  • Power driver seat
  • Power steering
  • Power windows
  • Pro Power Onboard – 400W